Ми мусимо бути чесними — це вимога Майдану

Кандидат у народні депутати від 152-го виборчого округу Дмитро Якимець відповів на запитання виборців під час проекту “Зустрінься в чаті з кандидатом”, який проходив в онлайн-режимі на сайті “Рівне вечірнє”. Дмитро Якимець не побоявся відповісти на найбільш гострі запитання, які йому ставили рівняни, бо вважає, що головне — бути чесним перед своїми виборцями.

– Пане Дмитре, вас знають як голову громадської організації “Рівненський громадський контроль”. Проте у багатьох виникає запитання, звідки у громадського діяча взялися кошти на передвиборчу кампанію і, власне, на громадську діяльність?

 – Це запитання мені дуже часто ставлять, особливо під час зустрічей із виборцями. Я 15 років займався бізнесом. Це був дрібний бізнес: громадське харчування, роздрібна торгівля, здача приміщень в оренду. Весь цей час я жив у квартирі і все, що вдавалося заробляти, вкладав у нерухомість, як правило. Я народився та виріс у Сарнах і в основному весь мій бізнес був там. Як у Рівному є “Лагуна”, так у мене був подібний заклад “Альфа”, який мав дуже велику площу. А ціни на нерухомість у Сарнах та Рівному мало чим відрізняються, тому мені вдалося його нормально продати і отримати достатньо велику суму грошей. Коли настав 2010 рік і стало зрозуміло, що режим Януковича ну просто не дасть дихати бізнесу, впродовж останніх років я продав сім об’єктів нерухомості. Завдяки цьому мені вдалося досягти фінансової незалежності. З цих коштів, які я, зокрема, розмістив на банківські депозити, мені вдається утримувати громадську організацію і вести передвиборчу агітацію. Фінансовою незалежністю я дорожу як зіницею ока. Я жодної гривні ні в кого не взяв і сьогодні спокійно почуваюся. І тому я і повністю відкритий. На прохання журналістів минулого тижня оприлюднив свою декларацію. Хоча закон цього і не передбачає, але я показав усе своє майно, всі свої активи в банку і дохід моєї родини за останній рік (відверто кажучи, не найкращий для підприємців рік). Офіційний дохід родини за минулий рік становить 299 тисяч гривень. В основному – це банківський депозит. Нині жодної підприємницької діяльності я вже не веду.

– А після виборів “Рівненський громадський контроль” продовжить свою роботу?

 – Незалежно від результату цих виборів діяльність “Громадського контролю” була, є і буде. Тому що вона потрібна рівнянам, тому що багато справ ще належить завершити. Статус нардепа лише може посилити і зробити більш ефективною цю діяльність. Я став на цю стежку і я її буду продовжувати, дасть Бог здоров’я, до кінця життя. “Ніколи не кажи ніколи”, але на сьогодні планів повертатися у бізнес у мене немає.

“Я не йду в політику, щоб брати в ній участь. Я її хочу змінити”

– Ваш передвиборчий фонд – найбільший серед кандидатів 152-го виборчого округу – 310 тисяч гривень. Офіційно ви потратили на передвиборчу агітацію найбільшу суму. Не вважаєте, що це марнотратство? 

– Усі кошти мого виборчого фонду – мої власні. Питання полягає в тому: чесний ти чи нечесний. Від початку виборчої кампанії моя команда оголосила, що працюватимемо чесно. Всі мої матеріали на телебаченні, радіо та у газетах оплачуються з мого виборчого фонду. І тільки тому, що ми показуємо абсолютно все “в білу”, мій фонд найбільший. Хоча я вам даю гарантію, що деякі мої конкуренти на цих виборах вже витратили в десятки разів більше грошей, ніж я. Але це все приховано. Для чого? Тому що кандидат у народні депутати приходить чи то на якийсь телеканал, чи то в газету і замість того, щоб заплатити зі свого виборчого фонду, платить у півтора-два рази менше готівкою. З цих грошей не вираховують жодних податків. Ті ж кошти, які плачу я – повністю відкрито, як і задекларував – оподатковуються. Цей момент для мене був принциповий. Я не йду в політику, щоб брати в ній участь. Я її хочу змінити. І навіть своєю передвиборчою кампанією я показую, що це зробити можна. Будьмо чесними: якщо ти, простими словами, дуриш державу, дуриш своїх виборців вже навіть під час виборчої кампанії, то який ти тоді будеш народний депутат? Не секрет, що у кожного депутата є штаб, де працюють люди і отримують гроші – в конвертах, готівкою. Це неприйнятно для мене. Тому моя тверда позиція – всі в моєму штабі оформлені за цивільно-правовими угодами. Усі зарплати оприлюднені, і з усіх буде сплачено податок. Ми мусимо бути чесними – це вимога Майдану. Заради цього люди виходили, гинули і гинуть досі. Ми маємо змінити країну, і кожен повинен почати із себе. Я закликав усіх своїх конкурентів зробити те ж саме, але, на жаль, досі жодного відгуку немає. 

– А як щодо того, щоб передати кошти на потреби армії? Тим більше, ви закликали кандидатів у народні депутати віддати гроші на армію. 

– Щодо підтримки армії… Якщо коротко – усе обладнання, яке сьогодні використовую як кандидат в народні депутати, 24 жовтня буде передано для потреб української армії. Дещо – наприклад, генератори – ми передамо одразу. На деякі речі – наприклад, одна телевізійна “плазма” – вже є “бронь”, телевізор оснастить наш АТОбус, відремонтований Рівненською самообороною. Що не можна напряму використати для нашої оборони – продамо на благодійному аукціоні. Частину бордів і сіті-лайтів я оплатив і передав для потреб волонтерської групи “Допомога армії – Рівне”. Про мою посильну участь у спорядженні наших військових – дозвольте промовчати, нехай про це розкажуть, якщо захочуть, волонтери, наші бійці… Я роблю, що можу, і не вважаю, що це предмет для самовихваляння. Це – наш святий обов’язок. Бо ми сьогодні маємо, по суті, два фронти – один на сході, із зовнішнім агресором, інший – тут, на місцях, де ми повинні боротися з корупцією і недбальством кожного чиновника. Нам потрібно реформувати країну, підняти економіку – без цього неможливо переозброїти армію. Реформи неможливо зробити без нових людей у Верховній Раді. Тому я бачу в цьому свою актуальну роль. Буде більше з мене користі на іншому фронті, на іншій ділянці роботи – тоді обговоримо і це. А зараз – потрібно “воювати” тут, здобувати людську довіру, знаходити однодумців. У короткий період виборчої кампанії без витрат на медіа, рекламу цього не зробиш. Більше того, сьогодні мовчати тому, хто має можливість говорити, – це злочин. Бо, як бачимо, “колишні” знову опановують ефіри телеканалів, намагаються нам розповісти про те, які вони добрі були при владі.

 – Ви говорите про чесність і про те, що знаєте, що ваші конкуренти витрачають на свою передвиборчу кампанію значно більші суми, ніж декларують. Ви готові назвати прізвища? 

– Достатньо включити телевізор, погортати газети і потім порівняти із тими фондами, які витрачаються. Станом на 5 жовтня були тільки проміжні звіти. Виборча кампанія Олега Осуховського – 0 грн. Витрати Олега Червонюка на телебачення – 24 тисячі гривень, що дорівнює ціні однієї трансляції 20-хвилинного фільму. Я не критикую – кожен робить як вважає за потрібне. Але зробімо нарешті крок вперед, станьмо чесними. Це ж так просто – не брехати.

“Депутат, який буде обраний від Рівного, має насамперед дбати про Рівне”

– Здивувала ваша програма кандидата у народні депутати на сайті ЦВК. Вона дуже стисла і більше стосується суто міських проблем…

 – Кожні вибори – це можливість демократичним шляхом змінити країну. На моє глибоке переконання, депутат, який незабаром буде обраний від Рівного, має, в першу чергу, дбати про Рівне. Це має бути людина, яка не лише думає за власний бізнес, бо навіть якщо цей бізнес файний, до чого ж тут Рівне? Це має бути депутат, який не дбає, у першу чергу, про партійні інтереси чи загальнодержавні речі – це теж зрозуміло і потрібно. Але сьогодні ми маємо ситуацію, коли депутат має бути у здоровому сенсі лобістом Рівного. Завдяки “Громадському контролю” я вже два роки працюю над цим. Я не йду до людей нині і не кажу, що я такий гарний і хороший, тому оберіть мене. Я працюю над вирішенням проблем рівнян у силу своїх можливостей. І я хочу це продовжити, але робити це набагато ефективніше. Тому моя програма орієнтована на місто, по-перше. А по-друге, якщо бути чесним, можна написати програму на 10 сторінок (я – економіст і міг би розписати, як бачу докорінні економічні, галузеві реформи), але для чого вивішувати море “простирадл” на виборчих дільницях, які ніхто не читає? Я стисло написав те, що було у мене на душі: своїми словами, без будь-яких політтехнологів. Я впевнений, що з виборами до Верховної Ради усе складеться і рівняни зроблять правильний вибір. 27 жовтня настане – тоді й буду підбивати підсумки і думати про подальші плани. 

– Ви заявляєте, що йдете в політику, аби її змінити. Ви вірите, що зможете це зробити, прийшовши у Верховну Раду, де буде інших 449 депутатів? 

– У Верховну Раду прийде дуже багато нових людей. Це – факт, навіть у партійних списках – чимало нових облич. Зокрема, тому й погодився балотуватися від “Народного фронту”. Ця партія висуває мене як безпартійного громадського активіста. Для мене це свідчення того, що вона не думає лише про вузькопартійні інтереси, а звертає увагу на тих, хто може гідно представляти громаду. У “Народному фронті” є такі люди, як Тетяна Чорновол, Антон Геращенко, комбат Береза, Дмитро Тимченко, один з найкращих військових експертів у країні – фахівці у своїх сферах, громадські активісти, які йдуть у парламент для того, щоб змінювати країну. Тому у бажанні змінити країну я не буду самотнім. Окрім того, здоровий глузд та логіка говорять, що цей парламент приречений робити зміни, тому що є запит від суспільства. Ми маємо змінити парламент, щоб він здійснив реформи, знищив корупцію, зробив цю країну іншою. Якщо цього не відбудеться, цей парламент проіснує два-три місяці – не більше. Люди його просто виженуть. І ті, хто нині йде у депутати, це прекрасно розуміють. Від виборців, втім, залежить якість цього парламенту, наскільки він швидко зробить ці зміни. 

– Якщо виборці скажуть вам скласти мандат народного депутата, бо ви їх не влаштовуєте, ви це зробите? 

– Це те, про що я говорю на зустрічах з виборцями. Є певне розчарування у людей, вони кажуть: “До тебе тут проходило багато і ти будеш такий самий: оберемо і більше не бачитимемо, як і сьогоднішнього народного депутата”. Я в цьому не піонер, але заявляю, що першочергово Верховна Рада нового скликання має прийняти закон про відкликання народного депутата. Має бути чітка процедура: чи то збір підписів, чи то місцевий референдум. Люди, які обрали народного депутата і бачать, що він або не з’являється у Рівному, або працює погано, або взагалі не працює, матимуть право відкликати його з Верховної Ради. Це буде стимулом і запобіжником для кожного народного депутата: ти маєш працювати на свою громаду, інакше тебе просто виженуть.

“У Рівному всі люблять президента – у нас вже з’явилося щонайменше два “єдиних” кандидати від його партії”

– Минулого тижня у нас в редакції “Рівне Вечірнє” ви взяли участь у проекті “Дебати кандидатів” з Олегом Червонюком. Виникла суперечка через його сина. Ви очікували цього? 

– Я поставив Олегові Червонюку запитання, яке турбувало мене і яке у людей на слуху. Сталося так, що минулого року син Олега Червонюка, рухаючись на позашляховику, у Хмельницькому збив людину, яка від отриманих травм померла. У лютому цього року Червонюка-молодшого випустили з-під варти у залі суду, а у вересні Апеляційний суд повернув йому і посвідчення водія. Ще раз кажу – не дай Боже нікому потрапити у таку ситуацію. Олег Червонюк як батько зробив все, аби врятувати своє дитя. І перебирати засобами задля цього батько просто не в силі, хоча і не знаю, яких ресурсів і зусиль йому коштував саме ТАКИЙ вирок суду. Так вчинив би кожен батько. Але чи маєш ти тоді право йти у велику політику? Представляти інтереси багатотисячного міста? Контролювати судову систему, впроваджувати закони, стежити за їхнім неухильним дотриманням? Говорити про високі моральні принципи і в політиці, і в житті? Ми ж рухаємося до Європи, а після такого випадку там йти у політику – нонсенс. Люди по совісті кажуть: я зробив так і так, я займаюся далі бізнесом, сім’єю – і це правильно і нормально з людської точки зору. Суть мого запитання була у тому, чому Олег Червонюк не веде себе як європейський політик. Реакція у нього була бурхлива. Людині це болить. Совість, напевно, підказує Олегу Червонюку, що, може, і є раціональне зерно у моєму запитанні. 

– А чому ви позиваєтеся із своїми опонентами? 

– У Рівному у нас досить-таки цікава ситуація. Ну, настільки сильно у нас всі люблять президента, що у нас вже з’явилося два “єдиних” кандидати від Блоку Порошенка: і Олег Осуховський, і Олег Червонюк, які використовують символіку Блоку Петра Порошенка в своїй агітації. Люди постійно ставлять запитання, то хто ж від Блоку – Червонюк чи Осуховський. Наскільки я знаю, партія Порошенка взагалі нікого не виставила у Рівному. Тому ми вирішили звернутися до суду, аби він все розставив на свої місця. Можливо, є якісь документи про підтвердження, що БПП підтримує Осуховського чи Червонюка – нехай нададуть. Чи, може, Осуховський каже неправду? Не можу просто в це повірити. А може, і така чесна людина, як Червонюк, каже неправду? Це ж жах! А при цьому всьому – погодьтеся – хоча б один з них каже неправду. Інакше вони підставляють шанованого нами президента, який, виходить, підтримує одразу обох? А тепер – серйозно. Судовий розгляд ініційовано мною тільки задля того, щоб кандидати були чесними. Годі вже брехати! Ми такі речі пережили в країні і знову ми варимося в брехні, обмані і нечесній конкуренції. Як мінімум – ми не маємо на це права.

“Кожен із нас потрібен зараз країні”

– Від Рівного балотується 17 кандидатів. Чому рівняни повинні голосувати саме за Дмитра Якимця? 

– Є різноманітні дослідження фахівців, але вони зводяться до одного результату: за десять днів ми отримаємо народного депутата від Рівного, і, скоріше за все, це буде або Осуховський, або Червонюк, або Якимець. Так склалася електоральна картина зараз. Хто буде переможцем – визначать лише виборці, звісно. Чому саме Якимець? Я два роки працюю над проблемами рівнян і хочу продовжувати робити це далі. Я не буду захищати свій бізнес, бо у мене його немає. Я пішов у політику як безпартійний громадський активіст, і для мене, в будь-якому разі, не інтереси партії будуть на першому місці, а інтереси громади, країни в цілому та Рівного зокрема. Крім того, я бачу в собі потенціал економіста, людини з досвідом, яка знає і розуміє, як можна змінити країну. З цим я йду до людей і впевнений, що вони мені повірять і доручать представляти свої інтереси у Верховній Раді. Але незалежно від симпатій читачів до мене, прошу їх про дві речі. Насамперед прошу рівнян обов’язково прийти на вибори. Я розумію, що зараз є апатія, що всі кажуть, що “нічого не зміниться”. Але половина парламенту – це депутати-мажоритарники, тож ми можемо обрати нових людей, достойних, які дбають і працюють на свої громади. Тому прийти на вибори треба – це наш громадянський обов’язок. Кожен із нас потрібен зараз країні. По-друге, я закликаю усіх рівнян проголосувати розумом. Не ведіться на партійний популізм, на “нових” міні-олігархів. Ми всі з вами мусимо голосувати за тих, хто здатен змінити країну, бо це – єдиний шлях для того, щоб нарешті ми почали жити по-людськи. Так, як це вже зробила Польща, країни Балтії. Я вірю, що перемога буде за нами, що ви, шановні рівняни, зробите правильний вибір. Нехай вас Бог оберігає!

Записала Алла САДОВНИК, 17.10.2014 

.

Leave a Reply